Print Page | Close Window

Solucan Virüsü ve Özellikleri

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Bilgisayar Güvenliği / Computer Security
Forum Name: Exe & DLL Arşivi
Forum Description: Sistem dosyaları, dll files, virüs, trojan, spyware ve adware hakkında bilgiler
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8702
Printed Date: 06-04-2020 at 16:33


Topic: Solucan Virüsü ve Özellikleri
Posted By: halil.316
Subject: Solucan Virüsü ve Özellikleri
Date Posted: 11-10-2010 at 23:07

Solucan Virüsü ve Özellikleri

Solucan virüsü genellikle e-posta, p*rn* siteleri, kaynağı belirsiz programlar, forum siteleri, korsan oyun dvd ve cd leri gibi farklı yollarla bilgisayarlara bulaşır. Solucan da, virüs gibi, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanmıştır ancak bunu otomatik olarak yapar. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçirir. Solucan bir kez sisteminize girdikten sonra kendi başına ilerleyebilir. Solucanların en büyük tehlikesi, kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileridir. Örneğin bir solucan

, e-posta adres defterinizdeki herkese kopyalarını gönderebilir ve sonra aynı şeyi onların bilgisayarları da yapabilir. Bu, domino etkisinin getirdiği yoğun ağtrafiği işyeri ağlarını ve Internet'in tümünü yavaşlatabilir. Yeni solucanlar ilk ortaya çıktıklarında çok hızlı yayılırlar. Ağları kilitlerler ve olasılıkla sizin ve başkalarının Internet'teki Web sayfalarını görüntülerken uzun süreler beklemenize yol açarlar.

Solucan, Virüslerin bir alt sınıfıdır. Bir solucan genellikle kullanıcı eylemi olmaksızın yayılır ve kendisinin tam kopyalarını (olasılıkla değiştirilmiş) ağlardan ağlara dağıtır. Bir solucan bellek veya ağ bant genişliği tüketebilir, bu da bilgisayarın çökmesine yol açabilir.

Solucanlar yayılmak için bir "taşıyıcı" programa veya dosyaya gereksinim duymadıklarından, sisteminizde bir tünel de açabilir ve başka birinin uzaktan bilgisayarınızın denetimini eline geçirmesini sağlayabilir. Yakın geçmişteki solucanlara örnek olarak Sasser solucanı ve Blaster solucanı verilebilir.

Solucanı Truva Atından ayıran faktörler:

  1. Truva virüsü bilgisayara girdiğinde hangi programla girmişse o programın açılmasını bekler program açılmazsa truva at bilgisayarda aktifleşemez.
  2. Truva atı direk bilgisayarın işletim sistemine zarar verir. Solucan ise zarar vermez sadece girdiğiniz siteleri, girdiğiniz nickleri ve şifrelerini, indirdiğiniz programları, sohbet programlarındaki konuşmalarınızı yani aklınıza gelen herşeyi programcısına rapor olarak bildirir.
  3. Solucanın sahipi kendi bilgisayarından sizin bilgisayarınızın ekranını kapatabilir, klavyenizdeki tüm ışıkların yanıp sonmesini sağlıyabilir, istediği programları açabilir, monitorünüzü kapatabilir.


-------------
http://hizliresim.com/O2dPQD">Replies:
Posted By: chakkal
Date Posted: 06-02-2011 at 22:29
güzel çalışma diyorum emeğe saygı...

-------------
chakkal


Posted By: halil.316
Date Posted: 08-02-2011 at 11:54
tesekkurler:)Print Page | Close Window