Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

DOS Sisteminden TCP/IP Kullanarak Windows Sistemlerine Bağlanma "Win3x-Dos"

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Bilgisayar
Forum Adı: Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
Forum Tanımlaması: Bilgisayarımızda Olması Gereken Tüm Programların Resimli ve Yazılı Anlatımlarını Burada bulabilirsiniz...
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=5347
Tarih: 29-03-2024 Saat 16:18

Konu: DOS Sisteminden TCP/IP Kullanarak Windows Sistemlerine Bağlanma "Win3x-Dos"
Mesajı Yazan: invertor
Konu: DOS Sisteminden TCP/IP Kullanarak Windows Sistemlerine Bağlanma "Win3x-Dos"
Mesaj Tarihi: 25-09-2008 Saat 20:17
css_styles/default_style.css - -   forum_posts.asp?TID=5342&PN=1 - İnceleyin 

"Change Networking Configuration":

forum_posts.asp?TID=5342&PN=1">

Şimdi ek olarak TCP/IP'yi de seçin:

TAB-tuşu ile pencereyi değiştirin, IPX/SPX üzerine gelin. TAB tuşuna tekrar basark bir önceki pencereye dönün. "Remove" ile IPX/SPX'i silin.

Tekrar TAB ile üstteki pencerey geçin. TCP/IP'yi seçin. TAB ile geri dönün. "Change Settings" deyin:

(Bir önceki sayfada farklı bir ağ kartı kullanmıştım, bunu kafanıza takmayın.)

Şimdi TCP/IP'yi ayarlamamız gerekiyor:

İlk başta "Automatic Configuration" olarak ayarlı yani IP değerlerini DHCP'den alacak.

Bende DHCP olmadığı için ben elle IP adresini gireceğim.

Önce "Disable the Automatic Configuration" değerini 1 yapıyorum. Ve IP adresi ile Subnet-Mask, gateway değerlerini giriyorum:

Not:

IP adreslerini nokta ile ayırarak değil, boşluk ile ayırarak giriyoruz: 192 168 0 1

TCP/IP ayarlarını kaydediyoruz:

OEM-driver disketini istiyecek:

Bu DSK3-2.EXE dosyasından açılan dosyaların olduğu diskettir.

İleri de tekrar 1. disketi isteyecek ve restart edince TCP/IP kullanarak ağa bağlanacaktır: 

Şimdi PING ile ağı test edebiliriz.  Ayrıca "NET USE" ile diğer makinanın diskine bağlanabilir, hatta ben bağlandım bile:

TCP/IP- ayarlarını PROTOCOL.INI dosyasının içinde görebilir/değiştirebilirsiniz:

"DisableDHCP" = "Disable Automatic Configuration".

Bu sayfayı elle değiştirmek yerine \NET dizini içinden SETUP.EXE'yi çalıştırabilirsiniz.

Belleğe dikkat!

"Network Client 3.0" eğer NetBEUI ile kullanılırsa bayağı bellek tüketiyordu, ama TCP/IP işi iyice abartıyor. Aşağıda TCP/IP'den önce memory'i yükseltmek için himem.sys ve emm386.exe kullanılmış hali görülüyor:

TCP/IP yüklenince:

"Network Client 3.0" TCP/IP ile yüklenirse tam 230 KByte bellek tüketiyor. Bu durumda bir çok dos uygulaması çalışmayacaktır!

Alıntıdır

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat