Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Yolcu uçağı havada büyük tehlike atlattı

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Haberler
Forum Adı: Güncel
Forum Tanımlaması: Türkiye gündemindeki konular ve Dünyada olup biten haberler...
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=4970
Tarih: 29-04-2024 Saat 06:18

Konu: Yolcu uçağı havada büyük tehlike atlattı
Mesajı Yazan: invertor
Konu: Yolcu uçağı havada büyük tehlike atlattı
Mesaj Tarihi: 13-09-2008 Saat 13:59

AtlasJet Havayolları'nın Bodrum-İstanbul seferini yapan CRJ 900 tipi, KK 45 sefer sayılı uçağının, Venezuela'nın Aruba Adası'ndan kalkan Canadair'e ait Chalenger 604 tipi 'P4-ABC' tescilli business jeti ile çarpışmaktan son anda kurtulduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, AtlasJet Havayolları'nın Bodrum-İstanbul seferini yapan CRJ 900 tipi, KK 45 sefer sayılı uçağı dün akşam saat 20.10'da Bodrum Havalimanı'ndan 86 yolcusuyla kalktı. Uçağa İzmir Adnan Menderes Havalimanı radarından 18 bin feet (yaklaşık 6 bin metre) irtifa tahsis edildi. AtlasJet Havayolları kaptanlarından Zeren Güleç, rotasında tırmanışa devam ederken bir anda başka bir uçağın kendisine doğru geldiğini fark etti. Tecrübeli kaptan pilot Güleç, ani bir refleksle 'dalış manevrası' yaparak olası bir faciayı metreler kala önledi.

İHA muhabirine konuşan kaptan Zeren Güleç, yaptığının kahramanlık olarak adlandırılmamasını isteyerek, "İlk defa böyle bir şey yaşadım. Mucivezi bir olaydı. Kahramanlık yapmadım. Uçuş aletlerini doğru kullanmamız sayesinde atlatılmış bir olay. Yolculara olay sonrası bilgi verdim. 40 yıllık pilotluk hayatımda karşılaştığım en tehlikeli, en ciddi olaylardan birisiydi. Biz tırmanıyorduk, diğer uçak ise herhalde inişe geçmişti. 17 bin 500 feet yükseklikte birbirimize çok yaklaştık. TCAS sistemi ikaz verdi. Ben de ani bir manevra yaparak rotamı değiştirdim" dedi.

http://haber.mynet.com/sayfali/yasam/Yolcu-ucagi-havada-buyuk-tehlike-atlatti/13Eylul2008/A12091A0/2 - Kaynak

Cevaplar:
Mesajı Yazan: asitayfa
Mesaj Tarihi: 14-09-2008 Saat 14:20

ucuz atlatmışlar

Mesajı Yazan: CASPER
Mesaj Tarihi: 14-09-2008 Saat 20:10
evet ucuz atlatmış

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat