Print Page | Close Window

Gitar ın tanımı

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Müzik Dünyası
Forum Name: Enstrümanlar
Forum Description: Gitar,Keman,Piyano vb.
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=1824
Printed Date: 26-02-2020 at 12:10


Topic: Gitar ın tanımı
Posted By: Hawk
Subject: Gitar ın tanımı
Date Posted: 23-10-2006 at 01:05
 

Gitar, parmakla ya da penayla çalınan esasen sekiz şekline benzeyen yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgı. Gitarlar genelde altı tellidir ve değişik http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9Fa%C3%A7 - ağaç türlerinden yapılırlar.

 
Gitarın Tarihi
 

Gitarın ilk örnekleri http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0spanya - İspanya 'da XVII y.y.'da görülür. Bu enstrümanlar genellikle http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Lavta&action=edit - lavtaya benzer. O dönemde gitar üzerinde 4 tel mevcuttu. Bu teller bağırsaktan yapılma tellerdi ve parmakla çalınırdı.Daha sonra gitara 5 tel takıldı daha önce sayısı az olan perdeler 10'a çıkarıldı. Teller pesten tize doru "la-re-sol-si-mi" olarak akortlanmaya başlandı. XVIII y.y.'ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir "mi teli" daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.

Daha sonra XIX y.y. ortalarında Antonio de Torres enstrümana yeni bir biçim verdi. Enstrümanı daha belirgin bir hale getirdi: büyüttü; vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı (fret) arttı; sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.

Daha sonra da gitar şekil olarak değişimlere uğradı. Folk ve http://tr.wikipedia.org/wiki/Caz - caz müziğinde kullanılan gitarlara çelik teller takıldı. http://tr.wikipedia.org/wiki/1920 - 1920 yılında http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektro_gitar - elektro gitar doğdu. Elektro gitar sayesinde gövde rezonans kutusu olmaktan çıkmış enstrümanla dinleyici arasına, amplifikatör denen elektronik bir yükseltici girmiştir

Gitar Türleri
 
Klasik gitar

Esasen kadın vücudunu andıran içi boş bir gövdedir.Ortasında yuvarlak bir delik bulunan klasik gitarların üç bas teli ipek üzerine metal sarma,diğer üç teli naylondur.Tellerin harekete geçirilmesi ile bu gövdenin içinde hapsolan hava titreştirilmiş olur ve gövdesindeki delikten dışarıya ses olarak geri döner. Klasik batı müzüği gitar tekniğinde gitar,tırnaklar ile çalınır.Tırnakların çeşitli açılarla törpülenmesi ve çeşitli sağ el pozisyonları ile çıkan ses tonu kontrol edilebilir.

Akustik gitar

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.

Elektro gitar

Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline dönüştürülüp anfiye yollanır. Genellikle http://tr.wikipedia.org/wiki/Pena - pena ile çalınır.Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

Bas gitar

Çalışma prensibi elektro gitara benzeyen bas gitarın farkı genelde dört telli olması ve kalın bir sese sahip olmasıdır.

Lap steel gitar

Hawai'den çıkmış bir enstrümandır. Kucakta ve metal bir obje yardımı ile çalınır.

Perdesiz Gitar

Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında ilk Erkan OĞUR Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modellerini üretmiştir.-------------Replies:
Posted By: sayko
Date Posted: 23-10-2006 at 02:34

bilgiler için teşekkür ederim bende gitar konusunda bilgilliyim :D:D:D:D:d
Print Page | Close Window