Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar Güvenliği / Computer Security > Beyaz şapka
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Çocuğun Yüksek Yararı ne demek ?
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Çocuğun Yüksek Yararı ne demek ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Security Professional
Security Professional
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı megabros Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çocuğun Yüksek Yararı ne demek ?
    Gönderim Zamanı: 31-03-2011 Saat 08:43
İşimiz çok, yolumuz uzun ve belli ki daha görünür görünmez ne taşlar, ne kuyular var yolumuzun üzerinde.

üzmezin raporu ile ilgili skandaldan sonra bir haber daha..

Sağlık personeline, kanun yapıcılara, kanunları uygulayanlara bir şeyleri iyice anlatmak gerekiyor,... artık çok net!

Böyle bir raporu veren hekim nelere davetiye çıkardığını biliyor mu?
Kanunlar eğer eksikse, yanlış yorumlanıyorsa ya da yeterince açık değilse, kanun yapıcıların bu verilen kararlarda sorumluluğu yok mu?
Ve sırf bu karara dayanarak faili serbest bırakan hakim... bu verdiği kararla kimin/neyin yanında olduğunun farkında mı?

Eğitim şart....

Tıp fakültelerinde, ihtisas kurullarında, hele de böyle rapor yazma yetkisine sahip olanların yetkilendirilme aşamalarında eğitim şart!
Kanun koyucuların, o kanunları uygulayanların, yoruma açıksa yorumlayanların, eksikse, kişisel görüş üzere karar veriliyorsa işte o görüşleri bildirenlerin eğitimleri şart !

Bu eğitimde verilmesi gereken, öğretilmesi gereken de istismarın ne olduğu, tanımı, tipleri, nasıl tanınacağı vs. değil. Kitabi bilgi değil yani. Çünkü şimdi sorsanız onlara, mangalda kül bırakmazlar, hepimizin tozunu atarlar neredeyse, bu tanımlar konusunda.

Hayır kitabi bilgi değil..., "çocuğun yüksek yararının ne demek olduğu" anlatılmalı bu insanlara.
Çocuğun kendini savunamadığı, onun için de onu savunması gerekenin büyükleri olduğu anlatılmalı.

Empati yapması, ama suçluyla değil, madurla empati yapması sağlanmalı...

Ezenin değil, ezilenin yanın yer almanın, hele de bu ezilen çocuksa, bu duruşun erdem değil görev olduğu anlatılmalı...

Bunu ben tek başıma anlatamam... gücüm yetmez. Bunu anlatacak olan kamu vicdanı. Yani sizlersiniz... yani halk... yani bizler !

Bu sabah Kadına Yönelik Şiddet konulu eğitim programında son grubunun eğitimi vardı. Toplam 424 sağlık personelinin kulağına kar suyu kaçırmaya çalıştım ben.

Birazcık rahatsız etmeyi, göz kapaklarını birazcık aralamayı becerdim galiba...

Ama yetmiyor arkadaşlar, üç beş kişinin verdiği rahatsızlık yetmiyor... hep birlikte yapmalıyız, hep birlikte bağırmalı ve hep birlikte uyandırmalıyız uyuyanları...

Saygılar.
WHİTE HAT
BEYAZ ŞAPKA (BİLGİ NEFERİ)
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.142 Saniyede Yüklendi.