Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Dos Network Client 3.0'a Yeni Bir Ağ kartı Eklemek "Win3x-Dos"
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Dos Network Client 3.0'a Yeni Bir Ağ kartı Eklemek "Win3x-Dos"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Security Professional
Security Professional
Simge
İnventor

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı invertor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Dos Network Client 3.0'a Yeni Bir Ağ kartı Eklemek "Win3x-Dos"
    Gönderim Zamanı: 25-09-2008 Saat 14:49
Network Client 3.0 kullanarak bir DOS sisteminin tüm Windows versiyonlarına bağlanmasını ve paylaşımlarını kullanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu yazılım paketi uzun zamandır güncellenmiyor. Paketle beraber 3-5 yıl öncesinin popüler ağ kartlarının sürücüleri gelse de, bugün elinizde bulunan yeni bir ağ kartını listede bulamazsınız.

Bu durumda bizde elimizdeki ağ kartını bu paketteki "ağ kartları" listesine Q128800 de açıklandığı gibi kendimiz ekleriz.

Bu iş için öncelike ağ kartı ile bereber gelen diskete ihtiyacımız var. Ağ kartının üreticisinin web sitesinden de bu dosyaları indirebilirsiniz.

1. Adım

Bize dos altında çalışacak NDIS2 sürücüleri gerekiyor.

Diskette ilgili dizine bakarsak

OEMSETUP.INF dosyasını göreceğiz.

Bu dosyayı notepad ile açın.

İçinde [netcard] başlığı ve o başlık altında bir satır olması gerekiyor.

Onun altında da iki başlık daha var.

Şimdi de "Network Client 3.0" birinci disketine bakalım, "WCNET.INF" isimli dosyayı notepad ile açın.

Bu dosyada da [netcard] başlığı var.

Az önce baktığımız OEMSETUP.INF dosyasında bu başlık altındaki satırı kopyalayın ve "WCNET.INF"  içindeki [netcard] başlığı altına yapıştırın.

Altta [netcard] altındaki satırın eklenmiş halini görüyorsunuz:

2. Adım

Şimdi de OEMSETUP.INF içindeki diğer iki başlığı da içlerindeki satırlar ile beraber "WCNET.INF" dosyasının sonuna kopyalayın.

Bu iki bölüm aslında [netcard] altındaki satırda da belirtilen bölümler:

3. Adım

WCNET.INF'nin sonuna iki başlığı ekledik. Şimdi bu başıklardan ilgili olanın içinde "devDIR" ve "device" ile başlayan satırları silin veya benim yaptığım gibi başlarına noktalı virgül işareti koyarak "açıklama satırı" haline getirin.

Ancak ilgili başlığın altına bu sefer ndis2=1:<drivername> formatında yeni bir satır ekleyin. <drivername> değeri devdir satırının içinde bulunan dosya ismi, bu örnekte EL90X.DOS isimli dosya oluyor. Dolayısı ile benim eklediğim satır, altta da göründüğü gibi, ndis2=1:EL90X.DOS şeklinde.

Şimdi WCNET.INF dosyasını kaydedin.

4. Adım

Şimdi ağ kartının disketinden bu dosyayı, "Network Client 3.0" birinci disketi içine kopyalayın.

Artık Network Client 3.0'ı kurmaya başladığınızda kendi ağ kartınızın da listede olduğunu göreceksiniz:

Alıntıdır

Düzenleyen invertor - 25-09-2008 Saat 20:58
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.207 Saniyede Yüklendi.