Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
 Bilgineferi.com :Bilgisayar :Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
Mesaj icon Konu: Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Konu: Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format)
    Gönderim Zamanı: 12-07-2013 Saat 01:48

Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format)

  
 
 UEFI'nin ne olduğunu ve avantajlarını daha önce anlatmıştım. Direkt bu yazıya ulaştıysanız lütfen önce okuyun : UEFI Nedir? - Windows 7 ve Windows 8 UEFI Kurulumu Nasıl Yapılır?
         

Bu yazıda ise Windows 8 kurulumunu UEFI modunda nasıl yapacağınızı anlatacağım...

 

Gereksinimler...
 

Windows 8 (64 Bit) kurulum DVD'si veya UEFI kurulum için özel hazırlanmış USB flash sürücü.

UEFI desteğine sahip bir anakart   
 ¹ UEFI kurulumu için standart bir Windows kurulum DVD'si kullanabilirsiniz. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok.  Ancak USB flash sürücü ile kurulum yapacaksanız Microsoft'un sunduğu ve Windows 8 kurulumu için önyüklenebilir USB flash sürücü medyası oluşturmanıza yarayan Windows 7 USB/DVD download tool ile oluşturduğunuz USB flash sürücü işe yaramayacaktır. Bunun sebebi UEFI standardının NTFS dosya sisteminden önyüklemeyi desteklememesi. Bu yüzden elinizde daha önceden Windows 8 kurulumu için hazırladığınız USB flash sürücü varsa bu işinizi görmeyecektir.


² Bilgisayarınızın UEFI desteği olup olmadığını söylemek kolay değil maalesef. Bu konuda resmi bir liste yok. Özellikle notebooklarda bu desteğin olup olmaması anakarta ve üreticinin bu özelliği koyup koymadığına göre değişebiliyor. Ancak genel olarak bilgisayarınızda Sandy Bridge veya Ivy Bridge ailesine mensup bir işlemci varsa UEFI desteğinin olması gerek. Daha önceki nesil işlemciye sahip bir bilgisayarda da olabilir ama daha düşük bir ihtimal.  Sandy Bridge işlemcilerin listesine buradan ve Ivy Bridge işlemcilerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 
 
Bilgisayarınızın durumu nedir? 
  • Eğer bir notebook üzerinde bu makaleyi uygulamayı düşünüyorsanız temiz kurulum yapmanız bilgisayarınızla beraber gelen kurtarma bölüntüsünün kullanılmaz hale gelmesine neden olur. Notebooklarda, format atmak için en kolay yöntem ise bu kurtarma bölüntüsünü kullanarak format atmaktır. Üreticiniz eğer bilgisayarınızda UEFI desteği varsa zaten bu şekilde kurulum yaptığı için hiç kurcalamayıp kurtarma bölüntüsünü kullanın: "Notebook"lara Format Atmak
  • Normal şartlarda -Doğru sürümü yüklüyorsanız- kurulumun lisans anahtarını BIOS'dan otomatik olarak okuyup alması ve Windows 8'in otomatik olarak etkinleştirilmesi gerekiyor. Ancak bazen bu olmayabiliyor. Bu yüzden bu işleme başlamadan önce mutlaka lisans anahtarınızı öğrenin ve not alın: 
  • OS'a Gömülü Windows Lisans Anahtarı Nedir?
  • Bilgisayarınızın UEFI modunu kullanıp kullanmadığını anlayabilmek için yapmanız gereken Disk Yönetimi'ni açmak (Başlat Menüsü arama satırına diskmgmt.msc yazıp Enter'a basın) ve 100 MB büyüklüğünde EFI adında bir bölüntünün olup olmadığına bakmak. EFI adında bir bölüntü varsa bilgisayarınız UEFI modunu kullanıyordur. Bu durumda 1. Bölüm'ü uygulamanıza gerek yok.
 
 
I. BÖLÜM: 
 
UEFI Modunu Etkinleştirmek


           Maalesef bunun da kesin bir yolu yok ve sistemden sisteme farklılık gösteriyor. Öncelikle yapmanız gereken Windows 8 (64 Bit) DVD'nizi optik sürücünüzü taktıktan
veya UEFI kurulum için özel hazırlanmış USB flash sürücünüzü bilgisayara iliştirdikten sonra BIOS'a girmek ve Advanced ya da Boot sekmelerinde UEFI ile ilgili bir ayar olup olmadığını kontrol etmek. Bu ayar "UEFI Only",  “UEFI first", "UEFI: Enable/Disable" gibi bir ayar olabilir.

        Eğer böyle bir ayar yoksa Boot sekmesinde önyükleme önceliğini değiştirmek (Boot Priority) için kullandığınız listede seçiyor olabilirsiniz. Bu tip anakartlarda UEFI desteği olan bir kurulum medyası takıldığında
(Örneğin, resimdeki gibi Sandisk Usb sürücüsü olsun) aynı medya için 2 ayrı seçenek çıkabilir: "X sürücüsünü UEFI modunda önyükle" ve "sürücüsünü MBR (Legacy) modunda önyükle" gibi;


 
           Özelikle bazı notebook modellerinde üretici bu ayarı otomatik olarak etkin belirleyebilir ve BIOS'a bu ayarı değiştirme seçeneğini koymayabilir. Yani BIOS'unuzda bu ayarı görmemeniz UEFI desteğinizin olmadığı anlamına gelmeyebilir. Altta 2 farklı BIOS ayarı görüyorsunuz;


 

 


 
 
 

 
II. Bölüm: Kurulum,
 

-Eğer ilk defa UEFI kurulumu yapacaksanız diskinizin GPT disk olması gerekiyor. Bu işlem sırasında ise diskinizin tamamen boş olması gerekli yani bütün bölüntüler silinecek. (Buna çoğu kullanıcının depolama amaçlı kullandığı D bölüntüsü dahil)  Bu yüzden kuruluma geçmeden önce diskteki verilerinizi yedekleyin.
-Eğer hali hazırda UEFI modunda kurulum yapılmış bir sisteminiz varsa sadece C (Sistemin kurulu olduğu bölüntü. Sizde farklı olabilir) bölüntüsündeki verileri yedeklemeniz yeterli.1- Windows 8 kurulum Dvd'sini optik sürücünüze veya UEFI kurulum için özel hazırlanmış USB flash sürücünüzü yuvasına takın. (Otomatik çalıştır penceresi açılırsa kapatın)2- Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve 
Bios'a girerek Önyükleme önceliğini -kuracağınız medyaya göre-  Optik Sürücü (DVD sürücü) veya Usb flash sürücüye verin.


 

 

Windows 8, daha önceki Windows sürümlerinin kullandığı klasik kapatma yerine melez bir kapatma yöntemi uyguladığı için bilgisayarınızı Bilgisayarı Kapat komutu ile kapattıktan sonra açarsanız BIOS'a girmek için kullandığınız tuşlar işlev görmeyebilir ve BIOS'a giremeyebilirsiniz. Bu yüzden melez kapatmanın uygulanmadığı Yeniden başlat komurunu kullanın.3- Karşınıza çıkacak ekranda Windows 8 kurulumunu başlatabilmek için herhangi bir tuşa basın.
 

Eğer bunu 8 sn. içinde yapmazsanız Windows normal olarak başlatılır ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız.
 
 
 
4- Dil seçeneklerini yapılandırın ve İleri deyin. Eğer Türkçe yükleyecekseniz klavye seçiminde Türkçe Q'yu seçmelisiniz.
 

 
 

 

 

5- Şimdi Yükle seçeneğine tıklatın.


 
 

 
 6- Lisans anahtarınızı  girin ve İleri butonuna tıklayın...
(Resimde gördüğünüz lisans anahtarı Windows 8 Tüketici Ön İzleme Sürümü'ne aittir ve genel bir lisans anahtarıdır. Final sürümü için lisans anahtarı satın almanız gerekiyor)


 
 7- Lisans koşullarını kabul ediyorum kutucuğuna işaret koyun ve İleri'ye tıklatın.


 
 7.1- Kullanım senaryonuza bağlı olarak bu aşamada güncelleme ayarı yapmanız gerekebilir. Güncelleştirmeleri yüklemek için çevrimiçi oratama geç seçeneğini seçin. Alttaki şıkkı ise dilediğiniz gibi ayarlayın.


 8- Özel (gelişmiş) seçeneğini seçin.


 
 9- Eğer zaten UEFI modunda kurulmuş bir sisteminiz varsa; disk konfigürasyonunuzda 100 MB boyutunda Sistem ve 128 MB boyutunda MSR (Ayrılmış) adında bölüntüler olduğunu göreceksiniz. (300 MB boyutunda Kurtarma bölüntüsü de olabilir) Bu UEFI modunda kurulum yapıldığının bir göstergesi. Bu durumda sistemin kurulu olduğu bölüntüyü silin (İsteğe bağlı ama silmezseniz Windows.old klasörüne kişisel verileriniz yedekleneceği için kurulum uzar) ve ardından seçip kurulumu başlatın. Ardından 22. adıma atlayın.

Alttaki uyarı ise önemli değil görmezden gelin.


 
 10- Eğer ilk defa UEFI kurulumu yapacaksanız karşılaşacağınız disk konfigürasyonu alttakine benzeyecektir. (MBR disk)


 
 
 
11- Shift + F10 tuşuna basarak Komut İstemcisinin açılmasını sağlayın. Ardından diskpart yazın ve Enter'a basın.


12- List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki disklerin listelenmesini sağlayacak.


13- Listelenen diskler arasında kurulum yapacağınız diski bulun ve numarasını öğrenin. Bir sonraki adımda bu numarayı kullanacağız. Yanlız bu numarayı 2 defa kontrol edin ve tam emin olmadan 14. adıma geçmeyin. Yanlış numarayı dolayısıyla
yanlış diski belirlemeniz yanlış diski biçimlendirmenize sebep olacaktır.


 14- Select disk 0 yazın ve Enter'a basın. (0 yerine siz 13. adımda bulduğunuz numarayı yazacaksınız.)


 15- clean yazın ve Enter'a basın.


16- convert gpt yazın ve Enter'a basın.


17- exit yazın ve Enter'a basın.


18- exit yazın ve Enter'a basın. (Altta bütün adımları görüyorsunuz)


 
 19- Komut İstemcisi kapatılacak ve Yenile butonuna tıklattığınızda diskin yeni durumu görüntülenecek. (20. Adımın altındaki resim)


 
 
20- Yeni butonuna tıklayın ve dilediğiniz boyutta bir bölüntü oluşturun.
 

-Maksimum 100 GB (102400 MB) boyutunda bir sistem bölüntüsü ideal olacaktır. Konu ile ilgili olarak bakınız: Notebook'larda Tanımlanamayan Yavaşlık Problemleri ve Yanlış Disk Yapılandırılmaları

-Eğer SSD kullanıyorsanız diski bölmeden tek parça olarak kullanın. Bunun için size önerilen boyutu hiç ellemeden Uygula'ya tıklatın. 
SSD ünitelerinde bölüntüler oluşturmak SSD ünitesinin performansını düşürecektir.


 

 

 
 21- Diskinizde otomatik olarak 100 MB boyutunda Sistem ve 128 MB boyutunda MSR (Ayrılmış) adında bölüntüler oluşturulduğunu göreceksiniz. (300 MB boyutunda Kurtarma bölüntüsü de olabilir) Bunlar gerekli ve ellemeyin. Siz kendi oluşturduğunuz bölümü seçin ve İleri'ye tıklatın.


 
 22- Artık kurulum başlayacak. Bundan sonrası için
Windows 8: Temiz Kurulum (Format) adlı yazımın 6. adımından itibaren devam edin.
 
 
Alıntı


Düzenleyen invertor - 12-07-2013 Saat 01:57
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.203 Saniyede Yüklendi.