Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Yaşama Dair > Eğitim Dünyası > İlköğretim ve Lise
  New Posts New Posts RSS Feed - Lise öğrencilerine ’’OECD sınavı’’
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


Lise öğrencilerine ’’OECD sınavı’’

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Hawk View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Avatar

Joined: 07-03-2006
Location: Turkiye
Status: Offline
Points: 1700
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hawk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Lise öğrencilerine ’’OECD sınavı’’
    Posted: 17-04-2006 at 01:15
Ankara (AA)- Türkiye'deki lise öğrencileri, OECD'nin PISA (Program for International Student Assessment-Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) kapsamında düzenlediği ve 40'a yakın ülkenin öğrencilerinin katılacağı sınava hazırlanıyor.

Sınav, gelecek ay Türkiye'de 7 bölgede 50 ilden seçilen 161 lisede, toplam 5 bin 35 öğrenciye uygulanacak. Sınav, katılan tüm ülkelerde eş zamanlı uygulanacak.
Bundan önce matematik ağırlıklı uygulanan ve sonuçları açısından Türkiye'nin 41 ülke arasından 34. sırada yer aldığı sınav, bu yıl fen bilimleri ağırlıklı gerçekleştirilecek. Fen bilimlerinin yanı sıra öğrencilerin matematik ve ''okuma becerileri''ndeki yetenekleri de ölçülecek. Öğrencilere, bu alanlarla ilgili testlerin yanı sıra anketler de yöneltilecek.

OECD'nin uyguladığı PISA projesi kapsamında gerçekleştirilen sınavlar, OECD ülkeleri ile diğer bazı ülkelerdeki 15 yaş grubu öğrencilerin, zorunlu eğitim sonunda ''günümüz bilgi toplumunda karşılaşabilecekleri durumlara hangi ölçüde hazırlıklı yetiştirildiklerini belirlemek amacıyla'' uygulanıyor. Bu çerçevede öğrencilerin okuldaki müfredatını ne kadar öğrendikleri değil, sahip oldukları bilgi ve becerileri kullanabilme yetenekleri, akıl yürütme ve okulda öğrendikleri fen ve matematik kavramlarını kullanarak etkin bir iletişim kurma becerisine sahip olup olmadıkları ölçülüyor.
 
Sınavın, bu yıl fen bilimleri ağırlıklı olarak gerçekleştirilecek bölümünün sonuçları, projeye katılan ülkelere 2007 yılının Aralık ayında gönderilecek.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.