Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik / Security Makaleleri
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik / Security Makaleleri
Mesaj icon Konu: Zincir Mailleri, Kızgın Kişiler Üretebiliyor ve Bilinçsiz Kullanıcılar Alet Oluyor Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
megabros  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 08-06-2009
Üye Numarası : 4490
Konum: Turkey
Mesajlar: 747
Rep Puan
Rep: 346


Alıntı megabros Cevaplabullet Konu: Zincir Mailleri, Kızgın Kişiler Üretebiliyor ve Bilinçsiz Kullanıcılar Alet Oluyor
    Gönderim Zamanı: 25-03-2011 Saat 14:59

“İlginç bir şaka” ya da “erkekler arasında paylaşılacak bir seksi içerik”, "çok ilginç bir video" ya da sosyal sorumlulukmuş gibi sunulan ve bir konudaki hatayı (pahalı fiyat, sağlığa dokunan ürün) gösterdiği iddia edilen mailler aslında son derece maksatlı olabilir.

Cuma günü yayınladığımız ve burayı tıklayarak ulaşabileceğiniz bir önceki bölümde, 4 sorunlu zincir mail örneği vermiştik. Bu maillerden ilk 2 tanesi için açıklama yaptık. Şimdi diğer 2 tanesindeki olaya bakalım. Bu 2 zincir öncesinde, bu maillerin neden oluşturulduğunu sorabilirsiniz.

İnternetin doğası farklı. Bir yerlerdeki ilginç bir web sitesi, mail, yazı, video ya da haber, bir anda çılgınca yayılabiliyor. Çünkü ortam iletişimi kolaylaştıran ve hatta destekleyen bir doğaya sahip. Zaten “viral marketing” denilen olay da bu.

Ama bazen yanlış sonuçlara da yol açabiliyor. Örneğin “ilginç bir şaka” ya da “erkekler arasında paylaşılacak bir seksi içerik” ya da "çok ilginç bir video" ya da sosyal sorumlulukmuş gibi sunulan ve bir konudaki hatayı (pahalı fiyat, sağlığa dokunan ürün) gösterdiği iddia edilen mailler aslında son derece maksatlı olabilir.

Maksatlı Mailler mi? Neden ve Kim Yapıyor?


Maksatlı mailler demişken, neden yapıldığı ancak yapan kişinin / kişilerin karakterine / amaçlarına bağlı diyebiliriz.

Mesela internette bazen anlamı kendinden menkul mail ya da içerik dolaşabiliyor. Hani hepimizin bildiği şu “bu maili forward (yeniden yönlendirmek) edersen, Microsoft o kadar 1 $’ı Afrika’daki açlara bağışlayacak” gibi mailler[1]. Bunlara Hoax deniliyor[2]. Yani palavra. Ama neden yapıldığı belirsiz. Herhalde “sululuk” diye adlandırmak mümkün. Ya da aslında virüs olmayan ve hatta bilgisayarınızın çalışmasında bir fonksiyona sahip olan programı virüsmüş gibi lanse eden mail.

Ama daha fenası, dolandırıcı mailleri ya da bilgisayarımıza trojan, keylogger (ya da screen logger) yükleyen mailler de bazen zincir maillere yol açabiliyor.

İnternetin ilk gününden beri dolaşan ve bazılarının “bu neden geliyor? diye düşünüp anlam veremediği “Nijerya’daki düşmüş başkanın eşiyim/oğluyum. 20 milyon $’ım var. Bunu ülke dışına çıkarmam lazım. Hesabını kullanacağım birisini arıyorum. Komisyon vereceğim” türü “Alaaddin’in sihirli lambası” maillerinin fonksiyonu aslında cevap verecek insanların banka hesap bilgilerini öğrenmek. Yani “dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak” hikayesi söz konusu.

Yine bazı maillerde “Rus kizi seni bekliyor” türü maillerin fonksiyonu, sizi bir resmin içine ya da yönlendirileceğiniz web sitesinin arkasına gizlenmiş trojanları bulaştırmak olacaktır.

Bu trojanlar, banka hesaplarınıza girdiğinizde şifre olarak yazdıklarınızı not edecek “key logger” programı da olabilir, ya da sizin bilgisayarınızı haberiniz bile olmadan, dünyanın başka bir köşesinde çeşitli işler yapabilen bir robot yazılım da olabilir. Nitekim Türkiye spam gönderen ülkeler sıralamasında üst sıralarda ama komik olan spam gönderenler, bunu yaptıklarının bile farkında değiller. Sadece bilgisayarlarının bazen aşırı yavaşladığından şikâyet ediyorlar.

Bir de, bir ürünü, servisi ya da şirketi kötüleyen mailler var. Bunları gönderenler için uzmanlar “işten atılmış insanlar”, “o şirkete bir nedenle kızmış insanlar”, Danone için gönderilen maille ilgili tahminde olduğu gibi “milliyetçilik nedeniyle kızan insanlar” gibi yorumlar var.

Tabi “rakip firma olabilir mi?” diye de soracaksınız. Ama böyle bir olayın meydana çıkmasının sonuçlarına katlanacak firma olacağını pek düşünmüyoruz. Çünkü sonraki bölümlerde anlatacağımız gibi bu tür maillerin kaynağına ulaşmak gittikçe daha çok mümkün hale geliyor. Hem yazılım açısından, hem de kolluk güçlerinin bilgi ve uzmanlıklarının artması yönünden.

Zaten bu nedenle, "Dikkat mail iletirken, içeriğine de bakın. Kendinizi bir sorun yaşamaktan koruyun" diyoruz. Çünkü sevdiklerinize, korumak ya da bilgilendirmek amacıyla, tamamen iyi niyetle gönderdiğiniz bir mail başınıza iş açabilir.

Bu ifadeden, illa her mailden başınıza iş çıkabilir mesajı almayın. Ama internette mail kutunuza düşen her maile inanmayın ve bu maillerin doğru olduğunu, kendi gözlerinizle, bilginizle bilmiyorsanız, hele mail bir kişi, firma ya da kurumla ilgili iddiada bulunuyorsa, dikkatli olun. Söylemeye çalıştığımız konu bu.

Peki Danone ve Türk Telekom olaylarında neler oldu derseniz, bir sonraki bölümde bunları anlatalım.

Saygılar.
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.172 Saniyede Yüklendi.