Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
Mesaj icon Konu: csrss.exe Adında bulaşan Yeni nesil keylogger a dikkat Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Konu: csrss.exe Adında bulaşan Yeni nesil keylogger a dikkat
    Gönderim Zamanı: 28-02-2011 Saat 21:20

csrss.exe   Adı altında bulaşan; Yeni nesil Türk Yapımı   Güzel bir Trojan client'i  dir.  Ticari amaçlı yapılmıştır ve kötü amaçlarda  kullanılmaktadır. Buradaki  csrss.exe ismini   yapımcı veya kullanıcı istediği zaman değişebilmektedir.   örnek: aa.exe bb.exe  gibi, csrss.exe  ismi  keylogger clientini oluşturan program ile standart olarak gelmektedir. 

 

Bu makalemde sizlere  csrss.exe   adı altında bulaşan yeni nesil  Keylogger'in tespit ve temizleme yönteminden bahsedeceğim Windows Görev yöneticisi işlemler kısmında gözükür fakat sonlandırılmak istendiğinde sonlanmaz...

 
Konu ile alakalı  hazırlamış olduğum diğer  konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz  bu konuları da incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8373

 

Bu Keyloger  Bilgisayarınıza bulaşmış ise:  Şifrelerinizin ve kişisel bilgilerinizin  çalınması ile kullanılır.

 

Dosyanın simgesi  farklı olabilir  basit bir örnek verecek olursak   gönderen kişi dosyanın simgesini  "mp3" müzik dosyası gibi ayarlarlıyabilir  içine de  bir müzik dosyası gömüp bulaştırmak istediği kişiye gönderir  ve   dosyayı  alan kişi müzik dinlemek için  o dosyayı çalıştırdığında   keyloger bulaşmış olur.
 
 
Not: Bu tür durumlarda   şüphe duyuyorsanız dosya uzantısını kontrol ediniz. Yukarıda bahsettiğim örnekteki  mp3 dosyasının  uzantısı .mp3 değil .exe dir. Ama .exe uzantılı bir dosyanın  içerisine gömülmüştür.

 
 
Anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır   son zamanlarda kaspersky internetsecurity  yazılımına “MSIL/Spy.Keylogger.W” olarak  yakalanmaktadır. Fakat yapımcı tarafından  güncellemesi yapıldığı için   anti virüs yazılımlarına  yakalanmama ihtimali yüksektir. Şuan itibari ile  anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır.

 

 
Bazı Keylogger ve Trojan  ler  Windows Görev Yöneticisi -  Çalışan İşlemler kısmında gözükmez  Gözükseler bile sonlanmazlar.  Bunun için windows görev yöneticisi yerine   Process explorer programını  "Gelişmiş görev yöneticisini"   kullanmanızı tavsiye ederim .  Affı yoktur  gizli olarak çalışan Keylogger veya Trojan varsa   Process explorer  ile konumunu tespit edip inceleyebilirsiniz.

 

Process explorer'i  aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
 
 
 

 
Process explorer Hakkında:
 
Process explorer programını çalıştırarak  sistemde çalışan uygulamaların konumunu rahatlıkla tesbit edebilirsiniz.
 
 
Process explorer'i çalıştırdıktan sonra çalışan uygulmaların üzerine mause ile gelerek dosyanın konumumu tespit edebilir isterseniz sonlandırabilirsiniz.

 
Not : Bazı Trojan ve Keylogger lar sonlanmaz csrss.exe de bunlardan biridir ama sıkmayın canınızı yazının devamında  bu engeli nasıl aşacağınız mevcuttur

 

csrss.exe  adı altında bulaşan  bu  keylogger eğer pc nize bulaşmış ise aşağıda  bahsettiğim yöntemi kullanarak tespit edip temizleye bilirsiniz. Bizzat tarafımdan test edilmiştir.

Bazılarınız diye bilir csrss.exe sistem dosyası  değilmidir diye.  Evet normalde sistem dosyasıdır  ve C:\WINDOWS\system32\csrss.exe  konumunda csrss.exe olarak bulunur. Fakat biz farklı konumlarda bulunan  csrss.exe  den bahsediyoruz.

 

 
Dikkat: Peki nasıl anlayacağız csrss.exe nin zararlı bir yazılım olduğunu

windows görev yönetivisini açın

 
 
csrss.exe SYSTEM adı altında çalışır  kullanıcı adı ile çalışıyorsa keylogger veya trojandır.

Kırmızı ile işaretlemiş olduğum alandaki  csrss.exe bir keyloggerdir  temizlenmesi gerekir temizlenmesi gerekir, bu keyloggeri görev yöneticisinden kapatmak istediğinizde  yukarıdaki uyarı ile karşılaşırsınız ve sonlandıramazsınız.. Sonlandırabilmek için process explorer programını kullanmanızı tavsiye ederim 

 
Görüldüğü üzere dikkat çekmemek için kendisini C:\WINDOWS\Config\ klasörüde csrss.exe olarak bulunuyor

 

Bulaştığı zaman

Xp, Windows 7 ve Vista da Standart olarak C:\WINDOWS\Config\ klasörüde csrss.exe olarak bulur

 

Xp Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinden Temizleme

Proccess explorer programı yardımı ile tespit etmiş olduğunuz kullanıcı adınız ile  çalışan csrss.exe yi sonlandırın

 

 Sonra

C:\WINDOWS\Config\ klasörüde  bulunan  csrss.exe yi silin
 

Sonra  başlat çalıştıra regedir yazıp çalıştırın

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run da bulunan

Bu değeri silin

winlogon      C:\WINDOWS\Config\csrss.exe

 

Akabinde;

Bu işlemleri  yaptıktan sonra:  Kontrol etmek için  Kayıt defteri düzenleyicisin den  Config\csrss.exe 'yi aratın  varsa  ilgili girdi  değeri  silin eğer  Arama işlemine devam edin     birşey bulunmuyorsa keylogger   temizlenmiş demektir.

 

Not: Tespit için dilerseniz hazırlamış olduğumuz Yeni Nesil Keyloger Tespit Etme Sistemi Programını kullanabilirsiniz

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8111

 
Saygılarımla
invertor
 


Düzenleyen invertor - 19-08-2011 Saat 13:29
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
x__sercan  
Yeni Üye
Yeni Üye
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 19-08-2011
Üye Numarası : 16801
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı x__sercan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-08-2011 Saat 03:50
Moderatör kardeş şu Process explorer programını nasıl kullanacaz onun hakkında resimli anlatım yapabilirmisn ben Process explorer açtım crss.exe üstüne geldim sağtık yaptım Kill Process yanında DEL yazıyo tıkladım mavi ekran hatası aldım benim ne yapmam lazım acaba yardımcı olurmusn moderatör kardeş...
IP Artı rep ver Eksi rep ver
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-08-2011 Saat 13:28
Orjinalini yazan: x__sercan

Moderatör kardeş şu Process explorer programını nasıl kullanacaz onun hakkında resimli anlatım yapabilirmisn ben Process explorer açtım crss.exe üstüne geldim sağtık yaptım Kill Process yanında DEL yazıyo tıkladım mavi ekran hatası aldım benim ne yapmam lazım acaba yardımcı olurmusn moderatör kardeş...
 
Kullanımı doğru yapmışsın normalde mavi ekran vermemesi gerekir
 
Ozaman şu yolu izleyebilirsin öncelikle crss.exe  üzerine sağ tıkla karşına gelen menüde properties i tıkla aşağıdaki gibi bir ekran gelecek
 
 
Path:  kısmında bulunan konumu kopyala  sonra
 
Çalıştıra regedit yazıp  registry kayıt defterini  açın   sırası ile dosya ardından bul menusunu tıklayın  buraya Path: kısmından almış olduğun konumun bir kısmını kopyala örn: Config\csrss.exe  ilgili girdileri sildikten sonra bilgisayarını yeniden başlat sonrasında yukarıda anlatılan işlemleri örnek alarak uygulamanız yeterli olacaktır.
 
Not: C:\WINDOWS\system32\csrss.exe  adı altında çalışan dosya system dosyasıdır yanlışlıkla onu silmeyin  eğerki farklı bir konumada çalışan  csrss.exe  varsa o zararlı yazılımdır silebilirsiniz.
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.188 Saniyede Yüklendi.