Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
Mesaj icon Konu: msnmsgr.exe adı altında bulaşan yeni nesil Keylogger/Trojan'a Dikkat! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Konu: msnmsgr.exe adı altında bulaşan yeni nesil Keylogger/Trojan'a Dikkat!
    Gönderim Zamanı: 06-02-2011 Saat 11:31
msnmsgr.exe   Adı altında bulaşan; Yeni nesil Türk Yapımı   Güzel bir Trojan client'i  dir.  Ticari amaçlı yapılmıştır ve kötü amaçlarda  kullanılmaktadır. Buradaki  msnmsgr.exe ismini   yapımcı veya kullanıcı istediği zaman değişebilmektedir.   örnek: aa.exe bb.exe  gibi, msnmsgr.exe  ismi  Trojan clientini oluşturan program ile standart olarak gelmektedir. 

 

Bu makalemde sizlere  msnmsgr.exe   adı altında bulaşan yeni nesil  Keylogger / Trojan'ın tespit ve temizleme yönteminden bahsedeceğim Windows Görev yöneticisi işlemler kısmında gözür fakat görevi sonlandırmak istediğinizde sonlandıramazsınız...

 
Konu ile alakalı  hazırlamış olduğum diğer  konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz  bu konuları da incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8373

 

Bu Keyloger / Trojan  Bilgisayarınıza bulaşmış ise:  Şifrelerinizin ve kişisel bilgilerinizin  çalınması ile kullanılır. Aynı zamanda sizin haberiniz olmadan Trojan'ı yayan kişi   bilgisayarınızı yönetebilir, kameradan görüntü alabilir, Mikrofondan ortam ses kaydını alabilir... vb işleri sizin haberiniz olmadan yapabilme yetkisine sahiptir

Dosyanın simgesi  farklı olabilir  basit bir örnek verecek olursak   gönderen kişi dosyanın simgesini  "mp3" müzik dosyası gibi ayarlarlıya bilir  içine de  bir müzik dosyası gömüp bulaştırmak istediği kişiye gönderir  ve   dosyayı  alan kişi müzik dinlemek için  o dosyayı çalıştırdığında   keylogger bulaşmış olur.
 
 
Not: Bu tür durumlarda   şüphe duyuyorsanız dosya uzantısını kontrol ediniz. Yukarıda bahsettiğim örnekteki  mp3 dosyasının  uzantısı .mp3 değil .exe dir. Ama .exe uzantılı bir dosyanın  içerisine gömülmüştür.

 
 
Anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır   son zamanlarda kaspersky internetsecurity  yazılımına “Backdoor.Win32.Bifrose.domp” olarak  yakalanmaktadır. Fakat yapımcı tarafından  güncellemesi yapıldığı için   anti virüs yazılımlarına  yakalanmama ihtimali yüksektir. Şuan itibari ile  anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır.

 

 

Bazı Keylogger ve Trojan  ler  Windows Görev Yöneticisi -  Çalışan İşlemler kısmında gözükmez.  Bunun için windows görev yöneticisi yerine   Process explorer programını  "Gelişmiş görev yöneticisini"   kullanmanızı tavsiye ederim .  Affı yoktur  gizli olarak çalışan Keylogger veya Trojan varsa   Process explorer  ile konumunu tespit edip inceleyebilirsiniz.

 

Process explorer'i  aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
 
 
 

 
Process explorer Hakkında:
 
Process explorer programını çalıştırarak  sistemde çalışan uygulamaların konumunu rahatlıkla tesbit edebilirsiniz.
 
 
Process explorer'i çalıştırdıktan sonra çalışan uygulmaların üzerine mause ile gelerek dosyanın konumumu tespit edebilir isterseniz sonlandırabilirsiniz.

 
Not : Bazı Trojan ve Keylogger lar sonlanmaz msnmsgr.exe de bunlardan biridir ama sıkmayın canınızı yazının devamında  bu engeli nasıl aşacağınız mevcuttur

 

msnmsgr.exe  adı altında bulaşan  bu  Trojan eğer pc nize bulaşmış ise aşağıda  bahsettiğim yöntemi kullanarak tespit edip temizleye bilirsiniz. Bizzat tarafımdan test edilmiştir.

Bazılarınız diye bilir msnmsgr.exe Windows Live Messenger Dosyası değilmidir diye çoklu msn kullanıyorsak görev yöneticisinde birkaç tane gözükebilir diye. Evet normalde Windows Live Messenger dosyasıdır ve C:\Program Files\Windows Live\Messenger\ konumunda msnmsgr.exe olarak bulunur. Fakat bizim bu konuda bahsettiğimizin onunla alakası yoktur.

 

Peki nasıl anlayacağız msnmsgr.exe nin zararlı bir yazılım olduğunu

Windows görev yöneticisinden tespit etmek zor olduğu için Processexplorer programı ile  çalışan tüm işlemleri  kontrol etmenizi tavsiye ederim.
 
Processexplorer dan çalışan işlemleri  kontrol ederken system değil explorer.exe altında çalışan işlemleri  inceleyiniz;
 
 
 
 

Görüldüğü üzere C:\windows  klasörüne msnmsgr.exe  adında bulaşmış  bu  exe dosyasını buradan sonlandıramazsınız siz sonlandırdıkça tekrar geri gelir

Bunun için aşağıda anlatılan admıları dikkatlice uygulayınız.

 

 
Bulaştığı zaman

Xp, Windows 7 ve Vista da Standart olarak c:\windows  klasörü içerisine  msnmsgr.exe  olarak bulaşır.

Siz Windows klasörünün içeriğini görmeyin diye Windows klasörünü gizler

 
Dikkat: msnmsgr.exe yi procces explorer ile   görebilirsiniz fakat  sonlandıramazsınız siz sonlandırdıkça o çalışır. Bundan dolayı geri kalan işlemleri  işletim sistemini  güvenli modda açıp devam edeceğiz.

 

 

Xp Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinden Temizleme

Öncelikle işletim sisteminizi güvenli modda açınız. Proccess explorer programı yardımı ile msnmsgr.exe çalışıyorsa "Güvenli modda Genelde çalışır  vaziyettedir " sonlandırın.

c:\windows klasörü gözükmüyorsa  Gizli dosya ve klasörler seçeneğini aktif hale getirin. "Kısa yoldan  çalıştıra c:\windows yazıp c:\windows klasörü içeriğinede ulaşabilirsiniz"

Sonra c:\windows klasörü içerisinde bulunan msnmsgr.exe dosyasını silin.

 

Sonra başlat çalıştıra regedit yazıp registry kayıt defterini açın.

*************************************************************************

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run da bulunan

Bu değeri silin

Windows Live  C:\Windows\mstwain32.exe

 

Sonra

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon da bulunan Userinit anahtarı aşağıdaki gibi ise

Userinit  C:\WINDOWS\system32\userinit.exe,C:\WINDOWS\msnmsgr.exe
 

Bu şekil değiştirin
Userinit C:\WINDOWS\system32\userinit.exe

 

Sonra

 
Çalıştıra aşağıdaki kodu yazıp çalıştırın
 
%HOMEDRIVE%\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
 
Birilikte aç ekranı gelecektir not defterini seçip açın
 
varsa içerisinde de bulunan  sharpn3ss.no-ip.com 1604 satırını silin 
 
Bu satır farklıda olabilir.
Peki nasıl  anlarız  derseniz  önünde 127.0.0.1 yoksa veya herhangi bir ip numarası yoksa veya bilinmeyen bir site ise o satırları silebilirsiniz.
 
işlem bittikten sonra açmış olduğunuz hosts dosyasını  kapatın gelen uyarıya evet diyin.
 
 

 

Bu işlem isteğe bağlıdır. Güvenlik merkezi uyarıları ile alakalıdır  Bahsettiğimiz Trojan bulaştığında bu ayarları da değiştirmektedir

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Security Center da bulunan değerleri inceleyiniz

 

Sizdeki değerler farklı olabilir fakat  kırmızı ile işaretlemiş olduğum alandaki  AntiVirusDisableNotify ve UpdatesDisableNotify Değeri varsa silin.

 

Dikkat: Silin dediğim  AntiVirusDisableNotify ve UpdatesDisableNotify değerlerin türü resimde de görüldüğü üzere REG_SZ dir  bu değerler  Trojan ile beraber gelmektedir yanlış anlaşılma olmasın...

*************************************************************************

 

Bu işlemleri  yaptıktan sonra:  Kontrol etmek için  Kayıt defteri düzenleyicisin den  C:\WINDOWS\msnmsgr.exe 'yi aratın  varsa  ilgili girdi  değeri sadece C:\WINDOWS\msnmsgr.exe yi içeriyorsa silin eğer  ilgili girdi de çift değer mevcutsa değer kısmından  sadece  C:\WINDOWS\msnmsgr.exe kısmını silin. Arama işlemine devam edin     birşey bulunmuyorsa Trojan   temizlenmiş demektir.
 
 

Bilgisayarınızı yeniden başlatın   işlem tamamdır.  Artık   Sisteminizi  sorunsuz kullanabilirsiniz. 

 

Not: Tespit için dilerseniz hazırlamış olduğumuz Yeni Nesil Keyloger Tespit Etme Sistemi Programını kullanabilirsiniz

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8111

 
Saygılarımla
invertor


Düzenleyen invertor - 06-02-2011 Saat 15:59
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
wolf  
Üye
Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 30-07-2009
Üye Numarası : 5027
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 77


Alıntı wolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-02-2011 Saat 16:14
Ellerine sağlık invertor. Birçoğumuz temizleme yolunu bilmediğimizden PC'ye format atmak zorunda kalıyor. Çok yardımcı oldu..
IP Artı rep ver Eksi rep ver
chakkal  
Üye
Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 26-01-2011
Üye Numarası : 11801
Konum: Turkey
Mesajlar: 57
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı chakkal Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-02-2011 Saat 22:37
bunlardan bulasmayan pc yoktur bence (:
İmza:  
chakkal
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.218 Saniyede Yüklendi.