Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Bilgisayar Güvenliği / Computer Security > Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
  New Posts New Posts RSS Feed - msnmsgr.exe adı altında bulaşan yeni nesil Keylogger/Trojan'a Dikkat!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


msnmsgr.exe adı altında bulaşan yeni nesil Keylogger/Trojan'a Dikkat!

 Post Reply Post Reply
Author
Message
invertor View Drop Down
Security Professional
Security Professional
Avatar
İnventor

Joined: 18-01-2008
Status: Offline
Points: 3332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote invertor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: msnmsgr.exe adı altında bulaşan yeni nesil Keylogger/Trojan'a Dikkat!
    Posted: 06-02-2011 at 11:31
msnmsgr.exe   Adı altında bulaşan; Yeni nesil Türk Yapımı   Güzel bir Trojan client'i  dir.  Ticari amaçlı yapılmıştır ve kötü amaçlarda  kullanılmaktadır. Buradaki  msnmsgr.exe ismini   yapımcı veya kullanıcı istediği zaman değişebilmektedir.   örnek: aa.exe bb.exe  gibi, msnmsgr.exe  ismi  Trojan clientini oluşturan program ile standart olarak gelmektedir. 

 

Bu makalemde sizlere  msnmsgr.exe   adı altında bulaşan yeni nesil  Keylogger / Trojan'ın tespit ve temizleme yönteminden bahsedeceğim Windows Görev yöneticisi işlemler kısmında gözür fakat görevi sonlandırmak istediğinizde sonlandıramazsınız...

 
Konu ile alakalı  hazırlamış olduğum diğer  konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz  bu konuları da incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8373

 

Bu Keyloger / Trojan  Bilgisayarınıza bulaşmış ise:  Şifrelerinizin ve kişisel bilgilerinizin  çalınması ile kullanılır. Aynı zamanda sizin haberiniz olmadan Trojan'ı yayan kişi   bilgisayarınızı yönetebilir, kameradan görüntü alabilir, Mikrofondan ortam ses kaydını alabilir... vb işleri sizin haberiniz olmadan yapabilme yetkisine sahiptir

Dosyanın simgesi  farklı olabilir  basit bir örnek verecek olursak   gönderen kişi dosyanın simgesini  "mp3" müzik dosyası gibi ayarlarlıya bilir  içine de  bir müzik dosyası gömüp bulaştırmak istediği kişiye gönderir  ve   dosyayı  alan kişi müzik dinlemek için  o dosyayı çalıştırdığında   keylogger bulaşmış olur.
 
 
Not: Bu tür durumlarda   şüphe duyuyorsanız dosya uzantısını kontrol ediniz. Yukarıda bahsettiğim örnekteki  mp3 dosyasının  uzantısı .mp3 değil .exe dir. Ama .exe uzantılı bir dosyanın  içerisine gömülmüştür.

 
 
Anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır   son zamanlarda kaspersky internetsecurity  yazılımına “Backdoor.Win32.Bifrose.domp” olarak  yakalanmaktadır. Fakat yapımcı tarafından  güncellemesi yapıldığı için   anti virüs yazılımlarına  yakalanmama ihtimali yüksektir. Şuan itibari ile  anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır.

 

 

Bazı Keylogger ve Trojan  ler  Windows Görev Yöneticisi -  Çalışan İşlemler kısmında gözükmez.  Bunun için windows görev yöneticisi yerine   Process explorer programını  "Gelişmiş görev yöneticisini"   kullanmanızı tavsiye ederim .  Affı yoktur  gizli olarak çalışan Keylogger veya Trojan varsa   Process explorer  ile konumunu tespit edip inceleyebilirsiniz.

 

Process explorer'i  aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
 
 
 

 
Process explorer Hakkında:
 
Process explorer programını çalıştırarak  sistemde çalışan uygulamaların konumunu rahatlıkla tesbit edebilirsiniz.
 
 
Process explorer'i çalıştırdıktan sonra çalışan uygulmaların üzerine mause ile gelerek dosyanın konumumu tespit edebilir isterseniz sonlandırabilirsiniz.

 
Not : Bazı Trojan ve Keylogger lar sonlanmaz msnmsgr.exe de bunlardan biridir ama sıkmayın canınızı yazının devamında  bu engeli nasıl aşacağınız mevcuttur

 

msnmsgr.exe  adı altında bulaşan  bu  Trojan eğer pc nize bulaşmış ise aşağıda  bahsettiğim yöntemi kullanarak tespit edip temizleye bilirsiniz. Bizzat tarafımdan test edilmiştir.

Bazılarınız diye bilir msnmsgr.exe Windows Live Messenger Dosyası değilmidir diye çoklu msn kullanıyorsak görev yöneticisinde birkaç tane gözükebilir diye. Evet normalde Windows Live Messenger dosyasıdır ve C:\Program Files\Windows Live\Messenger\ konumunda msnmsgr.exe olarak bulunur. Fakat bizim bu konuda bahsettiğimizin onunla alakası yoktur.

 

Peki nasıl anlayacağız msnmsgr.exe nin zararlı bir yazılım olduğunu

Windows görev yöneticisinden tespit etmek zor olduğu için Processexplorer programı ile  çalışan tüm işlemleri  kontrol etmenizi tavsiye ederim.
 
Processexplorer dan çalışan işlemleri  kontrol ederken system değil explorer.exe altında çalışan işlemleri  inceleyiniz;
 
 
 
 

Görüldüğü üzere C:\windows  klasörüne msnmsgr.exe  adında bulaşmış  bu  exe dosyasını buradan sonlandıramazsınız siz sonlandırdıkça tekrar geri gelir

Bunun için aşağıda anlatılan admıları dikkatlice uygulayınız.

 

 
Bulaştığı zaman

Xp, Windows 7 ve Vista da Standart olarak c:\windows  klasörü içerisine  msnmsgr.exe  olarak bulaşır.

Siz Windows klasörünün içeriğini görmeyin diye Windows klasörünü gizler

 
Dikkat: msnmsgr.exe yi procces explorer ile   görebilirsiniz fakat  sonlandıramazsınız siz sonlandırdıkça o çalışır. Bundan dolayı geri kalan işlemleri  işletim sistemini  güvenli modda açıp devam edeceğiz.

 

 

Xp Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinden Temizleme

Öncelikle işletim sisteminizi güvenli modda açınız. Proccess explorer programı yardımı ile msnmsgr.exe çalışıyorsa "Güvenli modda Genelde çalışır  vaziyettedir " sonlandırın.

c:\windows klasörü gözükmüyorsa  Gizli dosya ve klasörler seçeneğini aktif hale getirin. "Kısa yoldan  çalıştıra c:\windows yazıp c:\windows klasörü içeriğinede ulaşabilirsiniz"

Sonra c:\windows klasörü içerisinde bulunan msnmsgr.exe dosyasını silin.

 

Sonra başlat çalıştıra regedit yazıp registry kayıt defterini açın.

*************************************************************************

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run da bulunan

Bu değeri silin

Windows Live  C:\Windows\mstwain32.exe

 

Sonra

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon da bulunan Userinit anahtarı aşağıdaki gibi ise

Userinit  C:\WINDOWS\system32\userinit.exe,C:\WINDOWS\msnmsgr.exe
 

Bu şekil değiştirin
Userinit C:\WINDOWS\system32\userinit.exe

 

Sonra

 
Çalıştıra aşağıdaki kodu yazıp çalıştırın
 
%HOMEDRIVE%\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
 
Birilikte aç ekranı gelecektir not defterini seçip açın
 
varsa içerisinde de bulunan  sharpn3ss.no-ip.com 1604 satırını silin 
 
Bu satır farklıda olabilir.
Peki nasıl  anlarız  derseniz  önünde 127.0.0.1 yoksa veya herhangi bir ip numarası yoksa veya bilinmeyen bir site ise o satırları silebilirsiniz.
 
işlem bittikten sonra açmış olduğunuz hosts dosyasını  kapatın gelen uyarıya evet diyin.
 
 

 

Bu işlem isteğe bağlıdır. Güvenlik merkezi uyarıları ile alakalıdır  Bahsettiğimiz Trojan bulaştığında bu ayarları da değiştirmektedir

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Security Center da bulunan değerleri inceleyiniz

 

Sizdeki değerler farklı olabilir fakat  kırmızı ile işaretlemiş olduğum alandaki  AntiVirusDisableNotify ve UpdatesDisableNotify Değeri varsa silin.

 

Dikkat: Silin dediğim  AntiVirusDisableNotify ve UpdatesDisableNotify değerlerin türü resimde de görüldüğü üzere REG_SZ dir  bu değerler  Trojan ile beraber gelmektedir yanlış anlaşılma olmasın...

*************************************************************************

 

Bu işlemleri  yaptıktan sonra:  Kontrol etmek için  Kayıt defteri düzenleyicisin den  C:\WINDOWS\msnmsgr.exe 'yi aratın  varsa  ilgili girdi  değeri sadece C:\WINDOWS\msnmsgr.exe yi içeriyorsa silin eğer  ilgili girdi de çift değer mevcutsa değer kısmından  sadece  C:\WINDOWS\msnmsgr.exe kısmını silin. Arama işlemine devam edin     birşey bulunmuyorsa Trojan   temizlenmiş demektir.
 
 

Bilgisayarınızı yeniden başlatın   işlem tamamdır.  Artık   Sisteminizi  sorunsuz kullanabilirsiniz. 

 

Not: Tespit için dilerseniz hazırlamış olduğumuz Yeni Nesil Keyloger Tespit Etme Sistemi Programını kullanabilirsiniz

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8111

 
Saygılarımla
invertor


Edited by invertor - 06-02-2011 at 15:59
Back to Top
wolf View Drop Down
Üye
Üye
Avatar

Joined: 30-07-2009
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote wolf Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06-02-2011 at 16:14
Ellerine sağlık invertor. Birçoğumuz temizleme yolunu bilmediğimizden PC'ye format atmak zorunda kalıyor. Çok yardımcı oldu..
Back to Top
chakkal View Drop Down
Üye
Üye
Avatar

Joined: 26-01-2011
Location: Turkey
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote chakkal Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06-02-2011 at 22:37
bunlardan bulasmayan pc yoktur bence (:
chakkal
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.