Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik Programları, Güvenlik ve Güvenlik açıkları
Mesaj icon Konu: usnscv.exe adı altında bulaşan yeni nesil keyloger'a Dikkat Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Konu: usnscv.exe adı altında bulaşan yeni nesil keyloger'a Dikkat
    Gönderim Zamanı: 29-12-2010 Saat 22:33
usnscv.exe adı ile gizlenen yeni nesil keyloger Hakkında:
 
usnscv.exe  Yeni nesil Türk Yapımı   Güzel bir Keyloger client'i  dir.  Ticari amaçlı yapılmıştır ve kötü amaçlarda  kullanılmaktadır. Buradaki   usnscv.exe  ismini   yapımcı veya kullanıcı istediği zaman değişebilmektedir.   örnek: aa.exe  gibi
 
Bu keyloger  Şifrelerinizin  ve kişisel bilgilerinizin  çalınması amacı ile kullanılır  

Daha önce  standart olarak farklı isimlerde bulaşan bu keylogger in temizleme yöntemlerini aşağıdaki adreste açıklamıştık. "bkp.exe,svchost.exe, SVCHOST.EXE, rundll.exe, taskmgr.exe, msnmsgr.exe, dllhost.exe,spoolsv.exe, isass.exe... vb" 

 

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8373

 

Bu makalemde  ise sizlere  standart olarak  usnscv.exe adı altında   çalışan bu keyloger'ın tespit ve temizleme yöntemini anlatacağım.

 

Şuan standart olarak  usnscv.exe  adı altında bulaşmaktadır.
 
 
 
 
 
Eğer pc nize bulaşmış ise ;
 

  Bulaştığı zaman  hemen aktif olur görev yöneticisinde gözükmez.
 
- Pc nizde girmiş olduğunuz internet adresleri, Girmiş olduğunuz bütün  kullanıcı adı ve  şifreler, yazmış olduğunuz ve kopyala yapıştır  yaptığınız bütün yazılar, pc nizin ekran görüntüsü,…vs   periyodik bir şekilde belirtilen zaman aralıklarında   yapımcının belirtmiş olduğu  adrese  yollamaktadır.
 
 
 
  Bulaştığı zaman hemen aktif olmaz bundan dolayı görev yöneticisinde gözükmez ve dikkatinizi çekmez. 
 
- Fakat Pc nizi aç  kapa yaptıktan sonra veya herhangi bir programı açmanız ile    aktif hale gelip Görev yöneticisinde gözükür   bu andan itibaren   Pc nizde girmiş olduğunuz internet adresleri, Girmiş olduğunuz bütün  kullanıcı adı ve  şifreler, yazmış olduğunuz ve kopyala yapıştır  yaptığınız bütün yazılar, pc nizin ekran görüntüsü,…vs   periyodik bir şekilde belirtilen zaman aralıklarında   yapımcının belirtmiş olduğu  adrese  yollamaktadır.
 
 
Dosyanın simgesi  farklı olabilir  basit bir örnek verecek olursak   gönderen kişi dosyanın simgesini  "mp3" müzik dosyası gibi ayarlarlıyabilir  içine de  bir müzik dosyası gömüp bulaştırmak istediği kişiye gönderir  ve   dosyayı  alan kişi müzik dinlemek için  o dosyayı çalıştırdığında   keyloger bulaşmış olur.

Not: Bu tür durumlarda   şüphe duyuyorsanız dosya uzantısını kontrol ediniz. Yukarıda bahsttiğim örnekteki  mp3 dosyasının  uzantısı .mp3 değil .exe dir. Ama .exe uzantılı bir dosyanın  içerisine gömülmüştür.


Anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır   son zamanlarda kaspersky internetsecurity  yazılımına “Backdoor.Win32.Delf.osq” olarak  yakalanmaktadır. Fakat yapımcı tarafından keyloger’in güncellemesi yapıldığı için   anti virüs yazılımlarına  yakalanmama ihtimali yüksektir. Şuan itibari ile  anti virüs yazılımlarına yakalanmamaktadır.

 

Bazı Keylogger ve Trojan  ler  Windows Görev Yöneticisi -  Çalışan İşlemler kısmında gözükmez.  Bunun için windows görev yöneticisi yerine   Process explorer programını  "Gelişmiş görevyöneticisi"   kullanmanızı tavsiye ederim .  Affı yoktur  gizli olarak çalışan Keylogger veya Trojan varsa   Process explorer  ile konumunu tespit edip inceleyebilirsiniz.

 

Process explorer'i  aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
 
 
Process explorer Hakkında:
Process explorer programını çalıştırarak  sistemde çalışan uygulamaların konumunu rahatlıkla tesbit edebilirsiniz.
 
Process explorer'i çalıştırdıktan sonra çalışan uygulmaların üzerine mause ile gelerek dosyanın konumumu tespit edebilir isterseniz sonlandırabilirsiniz.
 
 
 


usnscv.exe  adı altında bulaşan  bu  keyloger  eğer pc nize bulaşmış ise aşağıda  bahsettiğim yöntemi kullanarak temizleye bilirsiniz. Keyloger  bizzat tarafımdan test edilmiştir.

 

Dikkat :

Son zamanlarda farklı isimlerde bulaştığını tesbit ettik
 
Bunun üzerine  Yeni Nesil Keyloger Tespit Etme Sistemi  programını hazırladık  isteyen bunu da kullanabilir.
 
  
 
Gerekli açıklamalar içerisinde mevcuttur.
 
Buradan indirebilirsiniz sadece tespit için kullanılır.

http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8111&PID=13742

 

Manuel olarak İsim ve Konum Tespiti Yapmak  için:

Processexplorer ile çalışan tüm işlemleri  kontrol etmenizi tavsiye ederim.
 
Processexplorer dan çalışan işlemleri  kontrol ederken system değil explorer.exe altında çalışan işlemleri  inceleyiniz;
 

Temsili resimli örnek

 
 
 

Görüldüğü üzere usnscv.exe keyloggeri bulaşmış

 

Bahsettiğimiz bu keyloger'in  sisteminize farklı isimde  bulaştığını tesbit ettiyseniz;
 
Temizleme işlemi  burda anlattığımız gibi   geçerlidir yani aşağıdaki anlatımlarda bulunan  usnscv.exe   yerine  tesbit ettiğiniz dosya ismini baza alarak temizleme işlemini yapacaksınız .

 

 
 
****************************

Bulaştığı zaman
 
Vindows işletim sistemlerine bulaşır...
 
Bulaşan bu keyloger kendine ait dosyaları aşağıdaki klasörlerden birine kopyalıyabilir bu klasörler harici başka klasörlerde de olabilir;

C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Application Data
C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Roaming
C:\WINDOWS\system
C:\WINDOWS
C:\Documents and Settings\Kullanıcı adınız\temp
C:\Program Files
c:\winnt\profiles\username\start menu\programs\startup

 

Standart olarak :
 
Xp' de C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Local Settings\Application Data      içerisine   usnscv.exe, pagefile.map,  ntldr.dll  olarak 3 dosya şeklinde bulaşır.
 
Güncel
 
Xp' de C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Local Settings\Application Data      içerisine   usnscv.exe, info.dat, Yeni WinRAR ZIP arşivi.rar  olarak 3 dosya şeklinde bulaşabilir.
 
 
********************************************
Vista'da C:\Users\sizin otorum açma adınız\Local\   içerisine    usnscv.exe, pagefile.map,  ntldr.dll   olarak 3 dosya şeklinde bulaşır.
 
 
Güncel
 
Vista'da C:\Users\sizin otorum açma adınız\Local\   içerisine    usnscv.exe, info.dat, Yeni WinRAR ZIP arşivi.rar  olarak 3 dosya şeklinde bulaşabilir.
 
********************************************
Windows 7' de C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Local   içerisine    usnscv.exe, pagefile.map,  ntldr.dll   olarak 3 dosya şeklinde bulaşır.
 
Güncel
 
Windows 7' de C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Local   içerisine    usnscv.exe, info.dat, Yeni WinRAR ZIP arşivi.rar  olarak 3 dosya şeklinde bulaşabilir. 
 
********************************************

 

 
İşletim sisteminden Bulaşan Keyloggeri  Temizlemek için
 
Aşağıda   örnek temizleme yöntemleri anlatılmıştır sisteminize bu isimler harici farklı isimlerde  bahsettiğimiz yeni nesil keyloger dan  bulaşmış ise temizleme yöntemi yine aynıdır sadece keyloger isimleri farklıdır.

 

 

Xp işletim sisteminden Temizlemek için;

 
Gizli dosya ve klasörler seçeneğini aktif hale getirin
Processexplorer   programı yardımı ile   C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Local Settings\Application Data  içerisinde bulunan usnscv.exe yi sonlandırın
 
Processexplorer Downlod:
http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=7860

 

C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Local Settings\Application Data  klasörünü açıp usnscv.exe,  pagefile.map, ntldr.dll    dosyalarını silin
 
Güncel
 
C:\Documents and Settings\sizin otorum açma adınız\Local Settings\Application Data  klasörünü açıp usnscv.exe,  info.dat, varsa Yeni WinRAR ZIP arşivi.rar    dosyalarını silin
 
Not: ntldr.dll silinmiyorsa yeniden adlandır yapıp ismini kafanıza göre değiştirin bilgisayarı birdahaki açmanızda silersiniz.

 

Akabinde;
 
Başlat-çalışr'a regedit yazıp Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki işlemleri yapın.

 

 
***********************************************************
 
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run
 
 
Bu değeri silin
scrss     "C:\Documents and Settings\ sizin otorum açma adınız \Local Settings\Application Data\usnscv.exe"
 
 
Güncel
 
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run
 
Bu değeri silin
usnscv.exe   "C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Application Data\usnscv.exe" /background
 
 
***********************************************************
 
 
Bu işlemi  yaptıktan sonra:  Kontrol etmek için  Kayıt defterinden  Local Settings\Application Data\usnscv.exe  'yi aratın  eğer bu kelimeler  bulunuyorsa ilgili girdileri silin bulunmuyorsa keylogger  temizlenmiş demektir.
 
 

Bilgisayarınızı yeniden başlatın   işlem tamamdır.  Artık   Sisteminizi  sorunsuz kullanabilirsiniz. 

 

 
 
Vista ve Windows 7  işletim sisteminden Temizlemek için; 
 
Gizli dosya ve klasörler seçeneğini aktif hale getirin
Gizli dosyaları ve klasörleri görüntülemek için aşağıdaki adımları izleyin.
1.  Başlat düğmesi , Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme ve ardından Klasör Seçenekleri'ni tıklatarak Klasör Seçenekleri'ni açın.
2.  Görünüm sekmesini tıklatın.
3.  Gelişmiş ayarlar altından Gizli dosya ve klasörleri göster'i ve ardından Tamam'ı tıklatın.
 
indirmiş olduğunuz Procces Explorer programını  açın  scrss.exe yi sonlandırın
 
C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Local   içerisinde bulunan   usnscv.exe yi sonlandırın
 

Sonra

 

C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Local  içerisinde bulunan   usnscv.exe, pagefile.map, ntldr.dll dosyalarını silin

 Güncel

C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Local  içerisinde bulunan   usnscv.exe, info.dat, varsa Yeni WinRAR ZIP arşivi.rar dosyalarını silin
 
Not: ntldr.dll silinmiyorsa yeniden adlandır yapıp ismini kafanıza göre değiştirin bilgisayarı birdahaki açmanızda silersiniz.
 
Akabinde;
 
Başlat-çalışr'a regedit yazıp Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki işlemleri yapın.
 
***********************************************************
 
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run
 
 
Bu değeri silin
scrss     "C:\Users\sizin otorum açma adınız\AppData\Local usnscv.exe"
 
 
Güncel
 
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run
 
Bu değeri silin
usnscv.exe   "C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Application Data\usnscv.exe" /background
 
 
***********************************************************
 
 
Bu işlemi  yaptıktan sonra:  Kontrol etmek için  Kayıt defterinden AppData\Local usnscv.exe'yi aratın  eğer bu kelimeler  bulunuyorsa ilgili girdileri silin bulunmuyorsa keylogger  temizlenmiş demektir.
 
 

Bilgisayarınızı yeniden başlatın   işlem tamamdır.  Artık   Sisteminizi  sorunsuz kullanabilirsiniz. 

 
 
Yapamayanlar Xp ,  VİSTA  ve Windows 7 den   temizlemek için hazırlamış olduğum bu temsili videoyu  örnek alarak temizleyebilirler
 
 
 
 
Standart olarak  yaygın olan bu  keylogger'in  temizliği yukarıdakigibidir.
 
 
 
Önemli:  usnscv .exe yerine farklı isimler olabilir.
 
Benim analizime göre ismi ne olursa olsun  bu keylogger'ın registry de bulaştığı yerler bellidir.
 
Bu gibi durumda  en temiz yöntem Başlat çalıştır regedit ' ten başlangıçta çalışan programları kontrol etmektir başlangıçta da gözükmüyorsa regedit tende tespit edilebilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
saygılarımla
invertor


Düzenleyen invertor - 07-04-2011 Saat 17:03
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
lozan123  
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 30-05-2011
Üye Numarası : 14821
Konum: Turkey
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı lozan123 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-05-2011 Saat 20:04
çok teşekkürler bilgisayarıma bulaşmıştı sayenizde sildim çok saolsun çok teşekkürler
IP Artı rep ver Eksi rep ver
mrsjr  
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 04-06-2011
Üye Numarası : 14939
Konum: Turkey
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı mrsjr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-06-2011 Saat 22:28
Bazı yerleri çözemedim ama yinede Sağol Her ihtimale Karşı Yedek alınmalıdır..
İmza:  
İletişim my_hot_face@hotmail.com
IP Artı rep ver Eksi rep ver
cambaz999  
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 28-05-2011
Üye Numarası : 14768
Konum: Bolivia
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı cambaz999 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-06-2011 Saat 20:35
regeditte usnscv.exe diye aratıyorum
 
"C:\Documents and Settings\Xp\Local Settings\Application Data\usnscv.exe" bu değeri buluyor dierlerini aratınca bulmuyor siliyimi ne yapayım bu değeri pc falan çökmezdimi svchost yazıyo yani
IP Artı rep ver Eksi rep ver
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-06-2011 Saat 23:20
Orjinalini yazan: cambaz999

regeditte usnscv.exe diye aratıyorum
 
"C:\Documents and Settings\Xp\Local Settings\Application Data\usnscv.exe" bu değeri buluyor dierlerini aratınca bulmuyor siliyimi ne yapayım bu değeri pc falan çökmezdimi svchost yazıyo yani
 
svchost              "C:\Documents and Settings\Xp\Local Settings\Application Data\usnscv.exe"
 
Evet silebilirsiniz sisteminize  Bahsettiğimz keylogger bulaşmış
 
Mevcut konumdan exe dosyasınıda siliniz.
 
 
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
cambaz999  
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 28-05-2011
Üye Numarası : 14768
Konum: Bolivia
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı cambaz999 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-06-2011 Saat 16:19
 
Admin teşekkür ederim :)
 
Birde Birşey ekleyebilirmiyim Diğer Arkadaşlarımız yararlasın Arkadaşlar Avirayıda Tercih edebilirsiniz Affetmiyor keylogger falan hepsini virüs görüyor kasmıyo tam bir virüs temizleyici AVIRADA BDS/Bredolab.obs olarka buluyor back-door gozukuyor birde onunla birlikte change.exe olarakda '' temp '' e bulaşıyor dikkatinize bu virüsler bana Knight online oyununun pvp sinden launchere tıklayıp patch atmaya basladıgımda bulasıyor bilginze .) kolay gelsn
IP Artı rep ver Eksi rep ver
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-06-2011 Saat 17:17
Orjinalini yazan: cambaz999

 
Admin teşekkür ederim :)
 
Birde Birşey ekleyebilirmiyim Diğer Arkadaşlarımız yararlasın Arkadaşlar Avirayıda Tercih edebilirsiniz Affetmiyor keylogger falan hepsini virüs görüyor kasmıyo tam bir virüs temizleyici AVIRADA BDS/Bredolab.obs olarka buluyor back-door gozukuyor birde onunla birlikte change.exe olarakda '' temp '' e bulaşıyor dikkatinize bu virüsler bana Knight online oyununun pvp sinden launchere tıklayıp patch atmaya basladıgımda bulasıyor bilginze .) kolay gelsn
 
Öncelikle ben Admin değil Moderator'üm vermiş olduğun ek bilgiler için teşekkür eder iyi forumlar dilerim
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
yacosex  
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 10-07-2011
Üye Numarası : 15721
Konum: United Kingdom
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı yacosex Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-07-2011 Saat 12:14
senin ben allahina kurban olayim daha ne soyliyim sana,cok saol.cok
IP Artı rep ver Eksi rep ver
recles37  
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 07-09-2011
Üye Numarası : 17376
Konum: Turkey
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 0


Alıntı recles37 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-09-2011 Saat 18:51
Allah razı olsun kardesim Keylogger yüzünden knight online hesabım soyuldu senin sayende sildim şimdi önerebilceğin bi virüs programı varmı
İmza:  
ReCLeSs
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.265 Saniyede Yüklendi.