Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Yaşama Dair > Eğitim Dünyası > Genel Kültür
  New Posts New Posts RSS Feed - Mimar Sinan Eserleri
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


Mimar Sinan Eserleri

 Post Reply Post Reply
Author
Message
invertor View Drop Down
Security Professional
Security Professional
Avatar
İnventor

Joined: 18-01-2008
Status: Offline
Points: 3332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote invertor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Mimar Sinan Eserleri
    Posted: 28-03-2009 at 18:44

29 Mayıs 1489 yılında Kayseri’de doğmuş ve Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a getirilmiştir.


Bir çok kez seferlere katılmış, Yeniçeri Ocağında itibarı yüksek olan Hasekilik rütbesi almıştır.1538 yılında Hassa başmimarı oldu. Mimarbaşı olmadan yaptığı üç dikkat çekici eseri Halep’te Husreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesidir


Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, onun sanatının gelişmesini gösteren basamaklardır. Bunların ilki İstanbul'daki Şehzade Camii ve külliyesidir. Dört yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe tarzında inşa edilen Şehzade Camii


Süleymaniye Camii Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Kendi tabiriyle kalfalık döneminde 7 yılda tamamlamıştır


En büyük eseri ise ustalık eserim diye tabir ettiği Süleymaniye Camii’dir


Mimar Sinan 84 cami, 52 mescit, 57 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 365 eser vermiştir.


1588 yılında vefat eden Mimar Sinan Süleymaniye Camii yanında kendi yaptığı sade türbeye gömülmüştür.


Kuşkonmaz Camii onun dehası hakkında anlatılanların en güzellerindendir.bu cami aslında Mimar Sinan'ın ihtişam dolu eserleri arasında sönük kalır. caminin hiçbir yerinde kuş pisliğine rastlanmaz, Sinan yaptığı hesaplar sonucu Üsküdar sahilindeki bir bölgede hava akımının kuşların havada asılı kalmasını ve konmasını engellediğini anlar ve o bölgeye basit görünümlü bu camiyi inşa eder.


Yeni mimarilerin yanı sıra bir çok yapıtın restorasyonu ile de ilgilenmiştir


Rastgele çizilen bir dairenin merkezini göz kararıyla saptayabilmek yetenekleri arasındadır.


Camilerinde akustigi saglamak icin duvarlara bos kupler yerlestirmek gibi dahiyane bir fikri uygulamistır. Sözkonusu akustik ancak gunumuz teknolojisi ile sağlanabilmistir.


Selimiye Camii’nin kubbesinin çapını 31,22 m olarak inşa ederek en büyük hayali olan Ayasofya’ Camii’nin kubbesinin çapından daha büyük kubbe yapma fikrini gerçekleştirmiş oldu.


“Türk değildi “iddialardan dolayı kafatası incelenmek üzere 1940’lı yıllarda mezarı açılarak kafatası incelemesi yapılır. Çıkan sonuçta Koca Sinan’ın Türk olduğu kanıtlanmıştır.
Kafatası yakın zamanda kurulacak olan antropoloji müzesinde sergilenmesi için mezara tekrar konmaz, maalesef müze açılamaz ve kafatası da kaybolur.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.