Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Bilgisayar > Chat & Msn Programları > MIRC Genel
  New Posts New Posts
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat

Wilcard Acıklama

Post Reply Post Reply
Author
Security Professional
Security Professional
İnventor

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote invertor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Wilcard Acıklama
    Posted: 26-12-2008 at 14:45
Açıklama : Wildcard bazı IRC komutlarının kullanım alanlarını genişletmekte kullanılan karakterlerdir.
Bu karakterleri kullanabileceğimiz alanlardan bazıları akick,ban,invex,ignore,access list, vb komutlardır. "?" ve "*" simgelerini bu komutlar beraberinde kullanarak daha geniş kapsamlı bir maske belirleyebiliriz.
"?" tek haneyi kapsar ve belirtilen hane için tüm olasılıkların yerini alır.
Örneğin ; /chanserv akick #Help add ?xy!*@* girişiniz yasaklanmıştır.
Açıklama ; bu komut kullanılırsa #Help kanalına nickinin karakteri 3 haneli olan kullanıcılardan son iki harfi xy olanları kanala giriş yapamaz.
"*" sıfır ila sonsuz hane kapsar. belirtildiği haneden önceki/sonraki tüm olasılıkların yerine geçer.
Örneğin ; /chanserv akick #Help add *xy!*@* girişiniz yasaklanmıştır.
Açıklama ; bu komut kullanılırsa #Help kanalında nickinin son iki hanesi xy olan kullanıcılar kanala giriş yapamaz.
örnek : #Help kanalına Yalnızca nick'i 3 haneli olan kullanıcılar girebilsin istiyorum ?
çözüm : /mode #Help +be *!*@* ???!*@*
örnek : #Help kanalının access listesinde yer alan kullanıcılardan ilk harfi ''a'' olanları listelemek istiyorum ?
çözüm : /chanserv access #Help list a*
örnek : #Help kanalı +i(invite only) modundadır.Nicki ''m'' ile başlayan kullanıcıların kanala davet edilmeden girebilmesini istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Help +I m*!*@*
Mask Nedir? - Nasıl kullanılır?
Mask bir kullanıcının adres bütünüdür, bu adres kullanıcının "Nick,Ident ve IP(HOST)"unu kapsar.
Mask = Nick!Ident@Host
Mask yazılırken öncelikle Nick kısmı girilir ve "!" işareti ile nick kısmının bittiği belirtilir.
"!" işaretinin ardından Ident bölümüne geçilir ve Ident yazılır.
Ardından "@" karakteri ile Ident bölümü bitirilir ve Host kısmına geçilir.
Host yazıldıktan sonra sonuna "@" karakter konulur ve mask tamamlanır.
örnek : Helpers identine sahip hiçbir kullanıcı #Sohbet kanalına giremesin istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Sohbet +b *!Helpers@*
Örnek : Host bölümünde "Helper.Sohbet.Net" sözcüğü geçen hiçbir kullanıcı #Kanal2 kanalına giriş yapamasın istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +b *!*@*Helper.Sohbet.Net*
örnek : Nicki 3 haneli olan kullanıcılar bana memo gönderemesinler ?
çözüm : /memoserv ignore add ???
örnek : Nickinin içerisinde ''Help'' harfi geçen kullanıcılar #Kanal2 kanalına yasak sebebi ile giremesinler istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /chanserv akick #Kanal2 add *Help*!*@* yasak
örnek : Identi 5 haneli olan kullancılardan nicki 3 haneli olanlar #Kanal2 kanalında davetli modu alsınlar istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +I ???!?????@*
örnek : #Help kanalı access listesinde bulunan nicklerden ilk harfi ''A'' olanları listelemek istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /chanserv access #Help list A*
örnek : #Kanal2 kanalına nicki ''m'' ile başlayıp ''n'' ile biten kullanıcılar giremesinler istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +b m*n!*@*
örnek : #Kanal2 kanalındaki kullanıcılardan away olmayanları listelemek istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /who +c-a #Kanal2
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

This page was generated in 0.078 seconds.