Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Yaşama Dair > Sağlık
  New Posts New Posts RSS Feed - 40 yaşında beyin yavaşlamaya başlıyor !!!!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


40 yaşında beyin yavaşlamaya başlıyor !!!!

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Fırtına View Drop Down
Moderator
Moderator
Avatar

Joined: 11-09-2008
Location: Turkey
Status: Offline
Points: 689
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Fırtına Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: 40 yaşında beyin yavaşlamaya başlıyor !!!!
    Posted: 13-11-2008 at 22:28
 
 
 
 
 
40 yaşında beyin ve vücut yavaşlamaya başlıyor. Bu önlenebilir mi?

Yaş ilerledikçe insanları yavaşlatan sadece ağrıyan eklemler değil; bundan beynimizde sorumlu. 40 yaşına gelindiğinde, beynin hareketi kontrol eden kısmı yavaşlamaya başlıyor.

Bir topu ne hızla fırlattığınız veya koşma hızınız beyin hücrelerinin kaslara gerekli komutları ne hızla ilettiğiyle yakından alakalı. Hızlı komut vermekse, beyin devrelerinin ne kadar iyi izole edildiğine bağlı. Time Dergisi'nde yer alan habere göre, beynin hızı sinir liflerinin etrafını kaplayan, "miyelin" denilen yağ tabakasıyla ilgili. Sinir lifinin etrafına sıkıca sarılan kalın, yoğun bir tabaka şeklindeki sağlıklı miyelin, beynin komut vermek için kullandığı elektrik sinyallerini çok hızlı bir şekilde iletilmesini sağlıyor.

Yapılan yeni bir araştırma sağlıklı kişiler de dahil olmak üzere, orta yaşlara gelindiğinde, beynin hareketi kontrol eden kısmında izolasyon kaybı başladığını ortaya koydu. Bu kişilerde miyelin tabakasında meydana gelen izolasyon nispetince yavaşlama görülüyor. California Üniversitesi nöroloji bölümünden Dr. George Bartzokis tarafından yürütülen araştırmada ortaya çıkan bulgular daha önce Alman bilimadamları tarafından öne sürülen "yaş ilerledikçe zarar gören miyelini tamir eden sistem zayıflıyor" savını destekler nitelikte.

Ancak bu beynin geri kalan kısımlarının da aynı şekilde etkilendiğini göstermiyor. Kavrama ve düşünmeyle ilgili fonksiyonları kontrol eden bölgelerdeki miyelinde, zayıflama çok daha ileri yaşlarda görülmeye başlanıyor.

Stres hormonlarının miyelin tabakasına zarar verebileceğini söyleyen Dr. Bartzokis, fiziksel ve zihinsel açıdan aktif olarak bu durumun önüne geçilebileceği görüşünde. İdmanlı bir zihnin miyelinde başlayan izolasyon kaybını daha erken fark edeceğini ve "tamir" hücrelerini harekete geçireceğini söylüyor.

Bu çalışmadaki asıl amaç, Alzheimer hastalığının getirisi olan hafıza kaybının önüne geçmek. Hafızanın yeniden inşası elektrik iletimiyle alakalı ve Dr. George Bartzokis daha önceki bir çalışmasında, Alzheimerla bağlantılı bir genin miyelin tamirini engelleyebileceğini keşfetmişti. Ama araştırmanın normal yaşlanma süreci hakkında da yeni bilgiler sunacağına inanılıyor.

Kaynak

Bir deli rüzğar olurum alırım seni burdan kaybolurum
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.