Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Yaşama Dair > Eğitim Dünyası > Üniversiteler & Kampüsler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Üniversite öğrencilerine öneriler
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Üniversite öğrencilerine öneriler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj Tersinden sırala
GOLDMAN Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı GOLDMAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Üniversite öğrencilerine öneriler
    Gönderim Zamanı: 16-09-2006 Saat 03:48
Yrd. Doç. Dr. Aladağ, küçük yerlerden büyük şehirlere gelen öğrencilerin kimi zaman kültür şokları yaşadıklarını ve içlerine kapandıklarını kaydetti.

iyinoktaya parmak basmışş
Yukarı Dön
Hawk Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı Hawk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15-09-2006 Saat 20:22
Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Aladağ, üniversiteye yeni başlayan ve özellikle okumak için şehir değiştiren, ailelerinden ayrı yaşayacak olan öğrencilere oryantasyon programları uygulanması gerektiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Aladağ, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için üniversite yaşamının, akademik, sosyal ve kişisel olarak yeni deneyimler yaşayacakları gelişimsel bir geçiş süreci olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Aladağ, üniversite yaşamında öğrencilerden, akademik talepleri karşılamaları, üniversitenin sosyal yaşamıyla bütünleşmeleri, kazanılan yeni sosyal özgürlüklerle baş etmeleri, daha fazla bireysel olmaları, kendi cinsleri ve karşı cinsle olan ilişkilerini sorgulamalarının beklendiğini kaydetti.

Farklı bölgelerden ya da şehirlerden gelen öğrenciler başta olmak üzere üniversiteye yeni adım atan tüm öğrencilerin üniversiteye uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla üniversiteler tarafından ''Oryantasyon Programları'' yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aladağ, küçük yerlerden büyük şehirlere gelen öğrencilerin kimi zaman kültür şokları yaşadıklarını ve içlerine kapandıklarını kaydetti.

Üniversitelere yeni adım atan öğrencilerin okula uyum sağlayabilmesi için üniversite rektörlüklerine, fakültelere ve bölümlere büyük görevler düştüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Aladağ, öğrencilerin, kendilerinden beklenenler konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Aladağ, şunları kaydetti: ''Bu anlamda üniversitelerde kurumsal ve sosyal destek sağlanmalıdır. Bu konuda üniversite, fakülte ve ilgili bölümüne çok büyük görevler düşmektedir.Üniversite içinde destek sistemleri dediğimiz üniversitenin birimleri harekete geçirilmelidir. Öğrenciler, farklı ihtiyaçları konusunda hangi birimlerden bilgi
alabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir. Öğrencilerin üniversitede karşılaşacakları sorunlarla baş etmeleri ve üniversiteye uyum sağlamaları için onlara önleyici psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri kapsamında grup rehberliği ya da grupla psikolojik danışma programları yürütülmelidir.''

mynet haber
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.140 Saniyede Yüklendi.